کلان داده و مگا ترندهای دنیای تکنولوژی

کلان داده ها در دنیای امروز ما نقش پر رنگی را ایفا می کنند زیرا ما می توانیم به وسیله داده ها به اطلاعاتی دست پیدا کنیم که در گذشته دسترسی به آنها ممکن نبوده است.  از آنجایی که هرروز  حجم داده ها افزایش می باید باید برای تحلیل آنها و دسترسی به الگوهای مهمی که در آنها مخفی شده  فکری اندیشیده شود.

کلان داده، در دنیای امروز!

IBM نشان داد که هر روز ۲٫۵ اگزا بایت داده تولید میشود و همچنین %۹۰ از داده ها در ۲ سال اخیر تولید شده است.

یک کامپیوتر شخصی حدود ۵۰۰ گیگا بایت (۱۰ به توان ۹ بایت) داده نگه میدارد ، بنابراین برای ذخیره سازی همه داده های دنیا به حدود ۲۰ میلیارد PC نیاز است.

 داده های چند رسانه ای وزن بزرگی در ترافیک اینترنت دارند و انتظار میرود به %۷۰ در سال ۲۰۱۳ افزایش یابد. فقط google بیش از یک میلیون سرور در دور جهان دارد.

۶ میلیارد اشتراک موبایل در دنیا وجود دارد و هر روز ۱۰ میلیارد متن پیام (message) ارسال میشود. در سال ۲۰۲۰ ، ۵۰ میلیارد دستگاه به شبکه ها و اینترنت متصل خواهند بود.

IBM نشان داده است هر روز ۲٫۵ اگزا بایت داده تولید میشود و همچنین %۹۰ از داده ها در ۲ سال اخیر تولید شده است.

تصور کنید برای این که بتوانیم همه داده ها را ذخیره کنیم، به ۲۰ میلیارد کامپیوتر شخصی نیاز خواهیم داشت، پس باید زیرساختارهایی توانمند طراحی شوند که توان ذخیره سازی اطلاعات را داشته باشند.

جادهی و ذخیره سازی داده ها کافی نیست، قطعا باید بتوانیم از این داده های بسیاری که ذخیره کرده ایم، منتفع شویم وسودی هم ببریم.

تنها ذخیره کردن، کافی نیست

برای استفاده از داده ها باید آنها را تحلیل کرد.

روش ها و الگوریتم های بسیاری برای تحلیل داده ها وجود  دارد، که داده کاوی یکی از آنهاست.

 داده کاوی،  امروزه در دانش گاه های معتبر جهان، با نام علم داده تدریس می شود.

کسانی که در این رشته تحصیل خواهند کرد، می بایستی، به مهارت های برنامه نویسی، ریاضیات، آمار، هوش و …. مسلط شوند تا بتوانند داده ها را تحلیل کنند و از داده های به ظاهر نامفهوم به الگوهای با معنی و ارزشمند برسند.

منتظر مقالات بعدی لاوان ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *